Zabytki w Wicku Morskim

(14)
6,262.4 km od centrum

Powstała jako dobudówka do stacji pilotów, którzy przeprowadzali statki wpływające do Ustki przez mielizny portu. Światło emitowane jest ze szczytu ceglanej wieży, z wysokości 22 m. W 1892 r., kiedy to wybudowano latarnię, była to lampa naftowa, co dawało zasięg 11 km (6 Mm). Dziś drogowskaz dla statków zapewnia żarówka, którą widać z odległości 3 razy większej.

6,249.7 km od centrum

Usytuowana w centrum miejscowości świątynia, pamiętająca jeszcze przełom XV i XVI wieku. Częściowo wybudowany w stylu późnego gotyku kościół był przynajmniej kilkukrotnie modernizowany. Np. w XIX wieku do konstrukcji dobudowano dzwonnicę typu krosnowego z drewna. Cenne są też kamienna chrzcielnica, rzeźba św. Anny czy obrazy na ołtarzu głównym.

6,249.0 km od centrum

Świątynia parafialna postawiona w połowie XIX stulecia (prawdopodobnie w 1846 r.), utrzymana częściowo w neogotyckim, a częściowo w barokowym stylu. Niektóre elementy wnętrza czy wyposażenia - jak ambona, ołtarz cz chrzcielnica - prezentują znaczną wartość jako dzieła sztuki sakralnej. Tuż obok kościoła stoi wyjątkowy pomnik, ku pamięci poległych w I WŚ.

6,255.2 km od centrum

Zalesin na granicy województw dziś jest całkowicie opuszczony. Od XVII w. osiedlali się tutaj ludzie trudniący się rybołówstwem - pierwsi byli Szwedzi. W latach ‘30 XX w. stało tutaj 16 chat. Większość wsi uległo zniszczeniu, kiedy po II WŚ jakiś czas funkcjonował tutaj poligon wojskowy. O dawnych czasach przypomina ocalały cmentarz i tablica pamiątkowa z 2004 r.

6,253.4 km od centrum

Lotnisko i baza wojskowa w Wicku powstały na potrzeby Luftwaffe w latach ‘30 XX w. Później stacjonowały tu m.in. wojska artyleryjskie. Przy odrobinie szczęścia można zobaczyć pozostałości kompleksu oraz prawdziwe zestawy pocisków rakietowych, oczywiście nieuzbrojonych. Trzeba pamiętać, że żołnierze stacjonujący w pobliżu mogą czasowo zamykać ten teren dla cywili.

6,250.2 km od centrum

Zdecydowanie góruje ponad pozostałymi budynkami w Jarosławcu. Ma w końcu ponad 33 metry. Jej światło rozchodzi się z wysokości ok. 50 m n.p.m. i widoczne jest z odległości 23 Mm. Emitują je żarówki na 4 obrotowych panelach. Wieża latarni ma podstawę kolistą, do jej budowy użyto cegły. Wzniesiono ją w 1838 r., kiedy okazało się że poprzednia jest zbyt niska.

6,236.1 km od centrum

Na prawym brzegu Wieprzy, niedaleko ujścia rzeki do morza i falochronów, stoi latarnia morska w Darłowie. Powstała w 1885 roku, zastępując prowizoryczne światła ustawione przy wejściu do portu przez władze miasta w 1715 r. Jej współczesny wygląd, w tym charakterystyczna biała kopuła wieńcząca konstrukcję, to efekt powiększenia latarni o jedno piętro w 1927 r.

6,234.8 km od centrum

Średniowieczna, pochodząca z II połowy XIV w. twierdza, wybudowana z polecenia i środków księcia Bolesława V Gryfita. Zamek Książąt Pomorskich wznosi się nad brzegiem Wieprzy. Przez stulecia Warownia i rezydencja były wiele razy przebudowywane. Dziś zamek jest siedzibą miejskiego muzeum - wystawy stałe przedstawiają m.in historię Darłowa i salę tortur czarownic.