Masaż relaksacyjny, klasyczny, sportowy – czy samodzielne wykonanie masażu jest bezpieczne?

Coraz więcej osób skarży się na stres, problemy z kręgosłupem czy napięcie mięśniowe. Nie ma się czemu dziwić; w dobie pandemii wiele osób wykonuje swoją pracę, siedząc przed komputerem, a w domowych warunkach ciężko o wygodny i ergonomiczny fotel. Ponadto, codzienny stres nie tylko wpływa na naszą psychikę, ale i na ciało. Wszystko to sprawia, że nasze mięśnie są napięte, często odczuwamy ból w różnych częściach ciała, przez co jesteśmy bardziej zmęczeni, rozdrażnieni i mniej wydajni. Idealnym rozwiązaniem wydaje się więc masaż wykonany przez bliską nam osobę. Jednak czy osoba zupełnie bez doświadczenia może zagwarantować nam bezpieczeństwo i oczekiwane rezultaty?

Jak wykonać masaż ciała, aby nie zrobić komuś krzywdy

W Internecie znajdziemy mnóstwo poradników odnośnie tego, jak wykonać różnego rodzaju masaże: masaż relaksacyjny, klasyczny, sportowy, masaż twarzy czy kręgosłupa. Ten ostatni niesie za sobą największe ryzyko. Niewiele osób wie, że chcąc sprawić komuś przyjemność lub ulgę, tak naprawdę może jeszcze pogorszyć sprawę.

Jakie są najczęstsze przeciwwskazania do domowego masażu? Jeśli osoba, którą chcemy masować odczuwa silny ból (np. w kręgosłupie),należy przede wszystkim skonsultować się ze specjalistą, zamiast samemu rozwiązywać problem. Powinniśmy również uważać na osoby z różnymi kontuzjami lub urazami.

Należy też powstrzymać się od masażu w przypadku: podwyższonej temperatury ciała, problemów skórnych, zapalenia stawów, zwyrodnień, obecności przepukliny, chorób zakaźnych czy niedoleczonych wad serca. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku ciąży.

Niekoniecznie masaż wykonany przez nas w domu musi nieść ze sobą tylko negatywne skutki. Jeśli jesteśmy ostrożni i mamy wiedzę jak bezpiecznie go wykonać, możemy spróbować takiej formy relaksu.

Warto przed wykonaniem jakiejkolwiek czynności poznać temat bliżej. W internecie możemy znaleźć wiele artykułów branżowych, ciekawych książek, pełnych kursów masażu z certyfikatem prowadzonych przez ekspertów czy krótszych instruktaży video - https://kursyszkolenia.online/ . Zawsze sprawdzaj źródło pozyskiwanej wiedzy i szukaj potwierdzenia w innych źródłach. Jeśli jednak masz jakiekolwiek wątpliwości, skonsultuj się ze specjalistą.

Jakie rodzaje masażu możemy wykonać samemu?

Rodzajów masażu jest mnóstwo. Od klasycznego, relaksacyjnego, ciążowego, sportowego, erotycznego, tajskiego, leczniczego, poprzez masaż gorącymi kamieniami itd. Najczęściej to właśnie relaksacyjny budzi największe zainteresowanie. Można wykonać masaż całego ciała jak i tylko wybranej części.

Przed przystąpieniem do takiego masażu, warto sięgnąć po specjalne kosmetyki. Możemy skorzystać z olejków do masażu, oliwy z oliwek czy kremów do ciała. Zanim zaczniemy masaż, należy najpierw ogrzać dłonie, aby nie sprawić dyskomfortu osobie, którą masujemy. Następnie delikatnymi, kolistymi ruchami delikatnie głaskamy skórę.

W tym masażu ważna jest ciągłość, nie należy przerywać wykonywanej czynności. Ruchy powinny być płynne, a całość powinna trwać około 30 minut. Niezwykle ważne w osiągnięciu efektu odprężenia i relaksu, jest zadbanie o odpowiedni nastrój i otoczenie. Najlepiej jest przygotować się do tego wcześniej. Przygaszone światło, świeczki, rozpylone olejki eteryczne oraz delikatna i spokojna muzyka.

Inne popularne masaże jakie często wykonuje się samodzielnie to: masaż erotyczny, masaż twarzy, masaż stóp, karku czy masaże odmładzające lub przeciwzmarszczkowe.

Akcesoria i kosmetyki do masażu

Masaż możemy wykonać za pomocą dłoni lub można posłużyć się specjalnymi sprzętami do masażu. Najczęściej spotykane na rynku to rollery, rolki, piłki, wałki, specjalne kamienie do masażu czy bańki chińskie. Bardzo popularne są też specjalne maty do masażu. O ile piłki czy rollery nie powinny być niebezpieczne, tak samodzielne używanie kamieni, baniek chińskich czy innych bardziej zaawansowanych narzędzi, niesie ze sobą pewne ryzyko.

Jeśli nie jesteśmy pewni, jak użyć danego urządzenia, najlepiej skonsultować się ze specjalistą, który wszystko nam wyjaśni i podpowie jakie narzędzia są najlepsze dla naszego zdrowia.

Domowy masaż możemy połączyć z zabiegami spa. Do tego przydadzą się odpowiednie kosmetyki. Najbardziej popularna jest oliwka do ciała, olejki eteryczne, peelingi czy po prostu kremy. Możemy również przygotować kosmetyki do masażu samodzielnie. Koszty przygotowania takich mikstur w domu są o wiele niższe.

Przykładem może być tutaj domowy peeling cukrowy, jaki możemy zastosować w zwieńczeniu masażu. Do tego wystarczy pół szklanki brązowego cukru, odrobina olejku eterycznego, 2 łyżki płynnego miodu i 4 łyżeczki soku z cytryny. Miód, olejek i cytrynę należy wymieszać ze sobą, a następnie dodać cukier.

Kolejnym przykładem może być uwielbiana przez wszystkich czekolada. Ją również można wykorzystać do masażu. Cena za taką czekoladową ucztę wynosi zwykle od 100 do 200 zł, tymczasem możemy taki masaż zafundować sobie po kosztach w domu. Wystarczy pół tabliczki czekolady rozpuszczonej w kąpieli wodnej, wymieszanej z łyżką miodu, odrobiną letniej wody, cynamonu i 1/3 szklanki olejku. Taka mikstura idealnie sprawdzi się jako dodatek do masażu relaksacyjnego.

Zanim jednak przystąpisz do aplikacji jakichkolwiek kosmetyków, upewni się, czy dana osoba nie ma alergii lub problemów skórnych.

Dodano: 2021-07-16 13:19:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz